Informace o VHF contestu 2013 od Jirky OK2PMS

Na letošní VHF contest jsme si připravili jednu novinku – v týdnu jsem za pomoci Pavla OK2IFS dovezl na stanoviště nový koncový stupeň. Byl tak nahrazen starý PA s označením Bivoj novým, který už v době vzniku byl pojmenován Golém. Jak už z jejich názvu vyplývá, očekávali jsme, zda se nárůst výkonu projeví i na našem výsledku v závodě. Netušíme, jaké jsou možnosti našeho QTH, ale stále se jedná o provoz ze dna hrnce. To byla jediná technická novinka a cíl byl stanoven jako vždy – dosáhnout co nejlepšího výsledku a překonat náš rekordní výsledek z VHF contestu 2011.

Na to, že se jedná o jednopásmový závod, se nás sešlo až překvapivě hodně: OK2IFS, OK2ILA, OK2UYZ, OK2RL, OK2LF, OK2PMS. K tomu přálo opět po dvou letech výborné počasí.

Po startu závodu začalo to klasické QRM na pásmu. Nicméně závod se rozběhl standardně a co bylo potěšující, nárost bodů v podstatě nepolevoval. Hned v první hodině přišly 2 x LY v pěkných silách. Jen škoda, že to bylo z Litvy tentokrát vše. Jinak přísun ze všech směrů dobrý, celkem šly stanice z YU a YO. Ze severu jsme tentokrát moc stanic neudělali, podle Hepburna tropo směr na sever se v naší nadmořské výšce vážněji neprojevilo. Jen snad překvapilo info od zalogovaného SM7GEP, že používal pouze 150W a 6el. YAGI.

Nad ránem jsme se pokoušeli o LZ stanice. Slyšet byly, ale udělat s nimi spojení byl očistec. Směr LZ, YO je přes blízké Beskydy a to je obrovská hradba QRM od QRO stanic. Tedy jen díky trpělivosti na obou stranách zkompletovány hned 3 LZ stanice, později se stejně podařil ještě LZ2FO. Každopádně spojením s LZ9X na vzdálenost 1009 km byl pro tento závod ustanoven ODX.

Během dopoledne jsme již nabyli přesvědčení, že Den rekordů bude rekordní, jen záleželo kolik. Neustále se dařila pěkná spojení, především DL stanice nesly hodně bodů. Kolem poledne jsme měli již 3,5 hodinový náskok oproti dosavadnímu rekordu. V odpoledních hodinách na QTH zůstalo již jen torzo týmu a finiš patřil OK2RL s OK2IFS.

S výsledkem jsme velmi spokojeni. Sice na 500 QSO jsem nedosáhli, ale i těch 460 není k zahození, ale 17% nárůst bodů je výborný. Pracováno bylo s rekordním množstvím 103 DL s průměrem 475 km. Technika rovněž obstála, proto je celkové bilancování velmi příjemné a pozitivní.

Děkujeme všem za spojení a budeme se těšit za měsíc opět v závodě na uslyšenou.

QTH: Pusté Jakartice u Opavy, 294m ASL, JN89XX
 

Použité zařízení:

2m: FT-847,1kW, 4x10el. DK7ZB, LNA
 

Předběžné výsledky:

2m: 461 QSO, 161162 bodů, ODX LZ9X 1009 km

Report ze závodu je zde a log ze závodu zde


Mapka: