Záznamy, postřehy a informace o UHF contestu v roce 2015

Informace od Pavla OK2IFS:    

Na UHF contest jsem vyrazili s Mirkem UYZ a dopředu jsme věděli, ze to bude "na pohodu" a ne honička za bodíkama. Já par dni před závodem v práci dokončil novou 140cm parabolu se kterou jsme počítali na pásmo 23cm. Vyrobil jsem ring feed a snažil jsem se jej naladit pomoci miniVNA TINY co jsem si pořídil. No, výsledky byly všelijaké, ale už asi vím proč, ale o tom o par řádků později.

Na naše vysílací QTH jsme se synátorem vyrazili někdy po 13 hodině, pozapínali elektriku, nastartovali PC, udělali nezbytný pořádek na stanovišti a jali se vybalovat věci potřebné k vysílání ( pivo, Tullamorku, pomazánky, pečivo atd. ) Kolem 15 hodiny dorazil Mirek UYZ a byli jsme kompletní, vymíráme, víc nás už asi nebude ;-) .

Já vyrazil do práce ( mam to kousek ) pro připravenou parabolu a Mirek se stal na chvíli náhradním otcem, hlídal mi syna ;-) . Připravili na bezdrátové spojeni nějaké dráty, nějak to pospojovali a 70cm pracoviště bylo připraveno na závod. Po návratu na QTH jsme se vrhli na parabolu s tím, že ji dáme dohromady a proměříme. Oboje jsme provedli, ale měření trvalo déle než jsme počítali. Nějak divně se to vše chovalo. Pak Mirek vyrukoval s tím, ze ten uhlový konektor co tam na kabelu je, nemusí byt 50 ale 75 ohm. Než jsme se ale nějak z toho vzpamatoval, sáhnul Mirek do auta a vytáhnul 3m nějakého "drátu" (tak to pojmenoval syn) s tím, že to změříme s tímhle. Když jsem si všiml, že na kabelu je nápis SUCOFORM, tak jsem konstatoval, že tak drahým kabelem to merit nebudeme. Ale měřilo se s nim ;-) . No, je to něco jiného než nějaká 6mm "odrůda" RG58. To co předtím bylo nepoužitelné se kabelem použitelné stalo ! Takže naladěno. Zůstávalo sundat mechanický držák z jednoho stožáru a namontovat jej na druhý stožár, mezi 4x23el antény na 70cm. Taky se povedlo. A už jen zůstávala montáž paraboly do držáku. Stmívalo se rychleji než my pracovali, takže parabola šla na stožár až ve chvíli, kdy jsem ji dole, pod stožárem jen stěží rozeznával. Ale taky se povedlo. Propojit kabely a hurá dolů ze stožáru.

Takže jsme se konečně částečně vrhli na závodní provoz v pásmu 70cm. První spojení cca 1,5 hodiny po začátku závodu. Mezitím ještě nějaké laborování.

První spojení na 23cm nám naznačilo, že není něco v pořádku. Po připojení analyzéru na kabel jsme viděli něco co jsme nechtěli. Jelikož byla už tma, nechali jsme laborování venku na ráno a probrali vše v teple naší buňky. Taky jsme při té příležitosti kontrolně proměřili filtry od Mirka UYZ protože po měření paraboly jsme nějak nevěřili měření pomocí VNAčka. Analyzér ale měří dobře, chyba byla jinde. Montáží, měřením a dalším laborováním jsme dále ztratili více než 4 hodinky, možná i více. Tímto jsme dost bodově ztratili, ale nikam jsme se nehonili ;-)

Podmínky na 70cm je jevily průměrné. Povedlo se pár delších spojení - E70A , DR9A , DK1CM, ale ODX přišel až nad ránem a to IZ4JMU, skoro 800 km. Průměr cca 300km na spojení.

Nad ránem jsem na sebe "hodil" záchranný pás a hurá  na stožár řešit 23cm parabolu. Po shlédnutí grafu měření mi vše bylo jasné. Prostě nastavení paraboly na zemi bylo pěkné, ale na stožáru se nám to nějak "rozhodilo" (viz graf níže). Následovalo posunutí ozařovače v ohnisku a hned se nám to vylepšilo (graf opět níže). Pospojování kabelů a vzhůru dolů ;-) .

Kolem 7 UTC přepínáme TRX na 23cm a tam vlastně zůstáváme do konce závodu. Parabola po doladění začala fungovat jak měla, ale ještě se jí kouknem na ohnisko HIHI.  Pár spojení se ještě do konce závodu podařilo i na 70cm. Na 23cm byl ODX IK3GHY, kterého CW uklohnil Mirek UYZ zrovna v době, kdy jsem se pokoušel ještě něco málo dospat. Na 10W z TRXu + 20m RFL10  slušné. Průměr cca 225km na spojení.

Na zlepšování je pořád prostoru dost, takže se ten prostor pokusíme využít.

Díky všem za spojení a těšíme se na další závody.

 

Report ze závodu : 70cm a 23cm

Použité zařízení:

432 MHz: TS-2000, 250W, 4x23el. DK7ZB, LNA

1296 MHz:  TS-2000 + parabola 140cm + ring feed OM6AA

QTH: Pusté Jakartice (nr. Opava), JN89XX, 294m ASL

Mapky:

70cm                    23cm

Grafy měření

A jak vypada nova 140cm parabola